Porträttfoton (glasnegativ) från Malmbäck

Ifrån Malmbäck församling finns ca.1000 porträttfoton, skänkta av Hegetorns
Här under kan man genom att klicka på personens namn, komma direkt till ett foto med information om personen.

Almlöf Gustaf Anton Erik Ossian född 4 december 1890 i Hok, Svenarum

Almlöf Hans Erik Gunnar född 3 augusti 1922 i Andersberg, Klockaregården, Malmbäck

Almqvist Augusta Albertina Elise född 6 mars 1880 i Söräng, Malmbäck

Andersdotter Edla Christina född 14 september 1867 i Önna, Malmbäck

Andersdotter Inga Lisa född 25 februari 1841 i Ulvahult, Bringetofta

Andersdotter Mathilda Emilia född 5 januari 1874 i Södra Hiarum, Malmbäck

Andersson Adina Elvira född 7 maj 1892 i Grimmestorp, Höreda

Andersson Anders Edvard född 9 maj 1878 i Norra Elmhult, Klappa, Malmbäck

Andersson Anna Mathilda Ulrika född 3 maj 1900 i Södra Hiarum, Malmbäck

Andersson Axel Gustaf Lennart född 25 maj 1892 i Södra Hiarum, Malmbäck

Andersson Carl (ej identifierad)

Andersson Carl (ej identifierad)

Andersson Carl Oskar Edvin född 28 januari 1890 i Södra Hiarum, Malmbäck

Andersson Claes Johan född 20 februari 1862 i Falla Västergård, Ödestugu

Andersson Edith (ej identifierad)

Andersson Elin Maria Viktoria född 12 mars 1888 i Södra Hiarum, Malmbäck

Andersson Emma Sophia född 2 oktober 1876 i Kårdholmen, Ettrarp, Svenarum

Andersson Erik Anders Gunnar född 24 januari 1895 i Södra Hiarum, Malmbäck

Andersson Esther Sofia född 4 mars 1887 i Risbygd, Gällaryd

Andersson Gustaf (ej identifierad)

Andersson Gustaf född 26 september 1838 i Skogsåkra, Forserum

Andersson Henning Gottfrid född 30 januari 1890 i Ägavallsryet, Viresjö, Malmbäck

Andersson Hilda Maria född 3 oktober 1889 i Ysunda Qvarn, Risinge, Östergötlands län

Andersson Ingeborg Karin Linnéa född 9 februari 1896 i Norra Elmhult, Klappa, Malmbäck

Andersson Johannes Oscar född 11 oktober 1860 i Södra Hiarum, Malmbäck

Andersson Johannes Oscar född 11 oktober 1860 i Södra Hiarum, Malmbäck

Andersson Karl Anders född 11 april 1878 i Kårdholmen, Ettrarp, Svenarum

Andersson Karl Johan Ejlot född 27 september 1898 i Torgatan, Västanå, Malmbäck

Andersson Karl Viktor född 5 oktober 1880 i Älgaryd, Malmbäck

Andersson Klara Emilia Josefina född 18 juli 1880 i Brunseryd, Malmbäck

Andersson Mina (Mona) Lovisa född 19 oktober 1891 i Ysunda Qvarn, Risinge, Östergötlands län

Andersson Märtha Esther Linnéa född 31 mars 1901 i Klappa, Malmbäck

Andersson Märtha Sofia Viktoria född 15 maj 1913 i Rommenås, Malmbäck

Andersson Oskar Albert född 6 september 1879 i Lönåsa, Gällaryd

Andersson Signe Esther Kristina född 15 augusti 1882 i Fölhult, Malmbäck

Andersson Sigrid Elisabeth född 4 januari 1899 i Hästeryd, Malmbäck

Andersson Uno Wilhelm Eberhard född 5 februari 1920 i Nedre Lycke, Malmbäck

Andersson Viktor Vigelius född 2 mars 1886 i Göstorp Södergård, Malmbäck

Andersson-Bernewitz Nils Albert född 27 april 1878 i Åmod, Perstorp, Kristianstad län

Andreasdotter Anna född 5 juli 1878 i Rommenås, Malmbäck

Bergqvist Elsa Maria född 1 oktober 1894 i Norsborg, Åker Södergård, Nässjö

Bergqvist Ruth Elisabeth född 11 juni 1893 i Önna, Malmbäck

Borg Carl Gunnar Emanuel född 19 december 1897 i Gummarp, Malmbäck

Borg Agnes Sabina Maria född 27 oktober 1895 i Gummarp, Malmbäck

Borg Carl Gunnar Emanuel född 19 december 1897 i Gummarp, Malmbäck

Carlsdotter Carolina Helena född 11 december 1847 i Stora Ekesås, Svenarum

Carlsdotter Charlotta Sofia född 12 maj 1859 i Gustaf Adolf

Carlsdotter Ester Maria född 7 maj 1887 i Södra Hiarum, Malmbäck

Carlsson Anders Gustaf född 11 november 1902 i Påland, Västgötatorp, Malmbäck

Carlsson Anton född 2 februari 1869 i Klockaregården, Malmbäck

Carlsson Claes Johan född 24 juli 1869 i Estenstorp, Malmbäck

Carlsson Carl Algot Tegnér född 10 september 1889 i Nedre Gibbarp, Malmbäck

Carlsson Carl Axel Ivar född 16 januari 1905 i Estenstorp, Malmbäck

Carlsson Ingeborg född 28 maj 1905 i Klockaregården, Malmbäck

Carlsson Jenny Konsentia född 7 september 1887 i Fallnafors Södergård, Malmbäck

Carlsson Karl Ernst född 16 oktober 1893 i Stafsjö, Malmbäck

Carlsson Karl Henning Albert född 19 januari 1903 i Rösum, Malmbäck

Carlsson Morris (ej identifierad)

Olga Helena född 13 oktober 1881 i Björkelund (Berget) Västgötatorp, Malmbäck

Carlsson Oskar Emil född 27 maj 1888 i Rösum, Malmbäck

Carlsson Ruth (ej identifierad)

Carlsson Ruth Anny Linnéa född 17 november 1905 i Rösum, Malmbäck

Carlsson Signe Esther Amalia född 24 juli 1895 i Vallsjö Storegård, Vallsjö

Carlsson Viktoria Ulrika född 4 juli 1906 i Klockaregården, Malmbäck

Claesson Signe Ingeborg född 11 oktober 1905 i Grimstorp, Åkerhult, Malmbäck

Dahlström Agnes Maria född 16 augusti 1895 i Korpebo, Malmbäck

Eckerström (ej identifierad)

Ek Sven Ernst Hauquin född 29 juni 1887 i Hylletofta

Ekedahl Anna Ellen Helena född 24 oktober 1894 i Ådala 2, Klockaregården, Malmbäck

Ekedahl Erik (ej identifierad)

Elmqvist Selma Maria född 26 mars 1882 i Norra Mörekull, Malmbäck

Elmqvist Selma Maria född 26 mars 1882 i Norra Mörekull, Malmbäck

Engström Karl Axel Elof född 12 maj 1898 i Klockaregården, Malmbäck

Falk (ej identifierad)

Fornander Wendela Maria född 21 november 1886 i Falla, Malmbäck

Fornander Ruth Elisabeth född 15 januari 1889 i Falla, Malmbäck

Fors Mimmie Agda Maria född 20 augusti 1899 i Grenadiärtorp Nö.50, Östra Hult, Almesåkra

Forsberg Helga (ej identifierad)

Fransdotter Anna Sofia född 30september 1868 i Västgötatorp, Malmbäck

Fransson Axel Gunnar född 4 december 1896 i Kansjö Norrgård, Malmbäck

Fransson Elmy Agda Theresia född 23 oktober 1893 i torp Lunden, Lundholmen, Vrigstad

Fransson Karl Petrus född 3 april 1891 i Kansjö Norrgård, Malmbäck

Fridström Vendela (Vendle) Hildegard Charlotta född 3 november 1907 i Södra Åsarp, Älvsborgs län

Frisk Knut Eskil född 12 juni 1899 i Soldattorp Nö.76, Lilla Lekeryd, Lekeryd

Frost Anders Gustaf Ernst född 2 mars 1879 i Gissarp, Nässjö

Frost Hanna Emilia född 23 maj 1888 i Gissarp, Nässjö

Fyhr Gunnar Karl-Erik född 7 juli 1918 i Pustanäs, Malmbäck

Fyhr Ingrid Ruth Linnéa född 18 november 1914 i Pustanäs, Malmbäck

Fält Klas Hugo Allan född 24 november 1915 i Berg, Malmbäck

Gran K. T. (ej identifierad)

Gustafsdotter-Lundqvist Hulda Maria född 22 mars 1872 i Bälarydstorp, Bälaryd

Gustafsson Gustaf August Elias född 21 april 1891 i Rommenås, Malmbäck

Gustafsson Ruth Mimmi Regina född 14 april 1902 i Klappa, Malmbäck

Gustafsson Ruth Mimmi Regina född 14 april 1902 i Klappa, Malmbäck (2 personer ej identifierad)

Hagberg Ruth Charlotta född 24 maj 1887 i Djupadal, Malmbäck

Henriksson Elna Hildur Maria född 6 augusti 1897 i Böcklarebo, Malmbäck

Henriksson Elsa Siri Augusta född 13 maj 1899 i Tohult, Malmbäck

Henriksson Sigrid Ida Antonia född 16 maj 1900 i Böcklarebo, Malmbäck

Henriksson Sven Abel Alexander född 14 maj 1894 i Tohult, Malmbäck

Henriksson Sven Abel Alexander född 14 maj 1894 i Tohult, Malmbäck

Holm Karl Axel Hugo född 12 mars 1889 i Falla, Malmbäck

Hult Oscar Carl född 2 februari 1891 i Lycke soldattorp Nö.35, Lycke, Malmbäck

Hylander Anna Emilia född 7 juni 1886 i Ekelsjö, Bringetofta

Hylander Ellen Nathalia född 31 januari 1889 i Ekelsjö, Bringetofta

Håkansdotter Johanna Mathilda född 21 september 1849 i Mörhult, Svenarum

Hägg Eva Maud Viola född 24 december 1904 i Tokarp Mellangård, Ljungarum

Isacsson Helga Theresia född 20 januari 1888 i Packebo, Malmbäck

Israelsdotter Johanna Mathilda född 5 september 1853 i Rönnhult, Malmbäck

Johannesdotter Anna Emilia född 31 maj 1871 i Hageryd, Malmbäck

Johannesdotter Anna Emilia född 31 maj 1871 i Hageryd, Malmbäck

Johannesdotter Mathilda Christina född 2 oktober 1861 i Hjärtlanda Mellangård, Hjärtlanda

Johannesson Carl Otto född 14 maj 1857 i Norra Hiarum, Malmbäck

Johannesson Dagmar Maria född 24 april 1908 i Norra Graf, Malmbäck

Johannesson Dagmar Maria född 24 april 1908 i Norra Graf, Malmbäck

Johannesson Lilly Margaretha född 13 januari 1910 i Norra Graf, Malmbäck

Johannesson Lilly Margaretha född 13 januari 1910 i Norra Graf, Malmbäck

Johannesson-Brandt-Ryd Carl Oskar född 8 februari 1866 i Ribbingsnäs, Barkeryd

Johansdotter Hanna Augusta Emilia född 16 juli 1885 i Rommenås, Malmbäck

Johansson Anna (ej identifierad)

Johansson Beda Theresia Maria född 25 mars 1888 i Ebbarp Norrgård, Lekeryd

Johansson Betty Emilia född 8 augusti 1878 i Södra Graf, Malmbäck

Johansson Christina (ej identifierad)

Johansson Claes Johan född 14 augusti 1874 i Estenstorp, Malmbäck

Johansson Clara Charlotta född 7 mars 1874 i Fagerhult, Malmbäck

Johansson Edvard född 3 september 1880 i Skinnesdal, Barnarp

Johansson Josef (ej identifierad)

Johansson Josef Henry född 17 december 1884 i Floeryd, Malmbäck

Johansson Olga Maria född 25 april 1890 i Bredstorp, Malmbäck

Johansson Sigrid Maria Ingeborg född 6 februari 1900 i Floeryd, Malmbäck

Jonasdotter Ida Maria född 25 mars 1861 i Hallhult, Barkeryd

Jonasdotter Ida Maria född 25 mars 1861 i Hallhult, Barkeryd

Jonasdotter Johanna Sofia född 10 januari 1858 i Svenstorp, Västra Gödeberg, Almesåkra

Jonasson Johannes född 13 september 1842 i Hafrida, Barkeryd

Jonasson Karl Magnus född 28 maj 1836 i Mörhult, Svenarum

Jonasson-Engström Carl Otto född 2 juni 1867 i Rommenås, Malmbäck

Jonsson Augusta Emilia född 23 augusti 1884 i Granen, Västanå, Malmbäck

Jonsson John Herman Emanuel född 28 juli 1889 i Granen, Västanå, Malmbäck

Jönsson David Ernfrid Valdemar född 11 november 1895 i Helsingborg

Karlsson Agnes Karin Maria född 17 juni 1894 i Stensjö säteri, Svenarum

Karlsson Bernhard (ej identifierad)

Karlsson Bror Karl Valter född 22 oktober 1904 i Fridensborg 2, Byarum

Karlsson Dagmar Alice Konstantia född 15 november 1902 i Ådala 1, Klockaregården, Malmbäck

Karlsson Ellen (ej identifierad)

Karlsson (Pettersson) Elsa född 24 september 1898 i Stora Ekesås, Svenarum

Karlsson Elsa Judith Christina född 24 april 1896 i Rönnhult, Malmbäck

Karlsson Harry (ej identifierad)

Karlsson Helga Augusta Emilia född 20 april 1892 i Kållebo Frälsegård, Nye

Karlsson Helga Augusta Emilia född 20 april 1892 i Kållebo Frälsegård, Nye

Karlsson Ina Maja Petronella född 22 maj 1915 i Markaryd, Kronobergs län

Karlsson Ida. (ej identifierad)

Karlsson August Martin Emanuel född 30 april 1898 i Berg, Malmbäck

Karlsson Susanna född 5 september 1882 i torp Terle, Packebo, Almesåkra

Kindberg (ej identifierad)

Klasson John Ivar Gustaf född 5 april 1908 i Grenadiärtorp Nö.46 Spinkhemmet, Estenstorp, Malmbäck

Klasson John Ivar Gustaf född 5 april 1908 i Grenadiärtorp Nö.46 Spinkhemmet, Estenstorp, Malmbäck

Krantz Hugo Karl Gustaf född 3 augusti 1894 i Ryttaretorp Nö.2 Filebo, Falla, Malmbäck

Krantz Esther Elvira Ingeborg född 18 april 1891 i Ryttaretorp Nö.2 Filebo, Falla, Malmbäck

Krantz Hulda Maria Elisabeth född 25 september 1886 i Ryttaretorp Nö.2 Filebo, Falla, Malmbäck

Krantz Hulda Maria Elisabeth född 25 september 1886 i Ryttaretorp Nö.2 Filebo, Falla, Malmbäck

Krantz Oscar (ej identifierad)

Lagerqvist Gunhild Sippora Mathilda född 8 april 1911 i Redeby Östergård, Hylletofta

Lagerqvist Pehr Elfin Ivar född 30 maj 1913 i Fagerhult, Malmbäck

Larsson Bror (ej identifierad)

Larsson Hildur (ej identifierad)

Larsson Karl (ej identifierad)

Lundberg Carl Edvard född 25 november 1887 i Älgaryd, Malmbäck

Lundberg Elna Charlotta Ingegerd född 10 april 1902 i Grönalund, Malmbäck

Lundberg Hanna Albertina född 5 juni 1880 i Älgaryd, Malmbäck

Lundberg Hilda Sofia född 27 november 1894 i Älgaryd, Malmbäck

Lundberg Oskar Amandus född 3 februari 1890 i Älgaryd, Malmbäck

Lundberg Tage Harald Napoleon född 25 mars 1916 i Fölhult, Malmbäck

Lundqvist Albrekt Frans Nikolaus född 9 september 1889 i Tegelbruket, Ormestorp, Malmbäck

Löf Anna Evelina född 26 november 1879 i Soldattorp Nö.42 Harsbo, Fagerberg, Malmbäck

Löf Oskar Erik Eugen född 6 december 1888 i Soldattorp Nö.42 Harsbo, Fagerberg, Malmbäck

Lönqvist Ellen Fredrika född 11 januari 1901 i Ekhammar, Rommenås, Malmbäck

Magnusson Anders Georg född 6 januari 1849 på torp Boholm, Äpplaholm, Norra Sandsjö

Magnusson David Alexius född 20 april 1889 i Fridhem, Klockaregården, Malmbäck

Magnusson Ester Maria född 18 juni 1878 i Nö.150, Jönköpings Sofia

Magnusson Judith Maria född 17 mars 1895 i Fridhem, Klockaregården, Malmbäck

Magnusson Simon Josef född 22 november 1886 i Qvighult, Svenarum

Malmqvist Agnes Charlotta född 25 februari 1897 i Spinkabo, Malmbäck

Malmqvist Ebba Judith Ingeborg född 10 december 1898 i Spinkabo, Malmbäck

Malmsten Ottilia född 16 september 1879 i Ekhult, Malmbäck

Magnusson Selma Augusta född 17 oktober 1882 i Långö Utjord, Nydala

Modig Alma Serafia född 20 september 1879 i Jönköpings Kristina

Modig Elin Adina född 4 april 1889 i Rosenlund, Brunseryd, Malmbäck

Modig Elin Adina född 4 april 1889 i Rosenlund, Brunseryd, Malmbäck

Modig Emmy Viktoria född 21 december 1891 i Rosenlund, Brunseryd, Malmbäck

Modig Erik Georg född 18 juli 1896 i Rosenlund, Brunseryd, Malmbäck

Modig Selma Josefina född 27 december 1883 i Rosenlund, Brunseryd, Malmbäck

Nilsdotter Amanda Carolina född 2 juni 1864 i Ålaryd Västergård, Åker

Nilsson Karl (ej identifierad)

Nilsson Per Magni Otvid född 6 februari 1896 i Hallarp Munkagård, Annerstad

Nordgren (ej identifierad)

Nyberg Carl Severin Natanael född 26 maj 1893 i Röd, Malmbäck

Ohlsson Clara Emilia född 18 september 1881 i Korpebo, Malmbäck

Olsson Johan Alfred född 17 augusti 1859 i Nö.50, Jönköpings Sofia

Olsson Oscar (ej identifierad)

Pehrsson Elof Sigfrid född 14 november 1886 i Hylletofta Pilagård, Hylletofta

Petersdotter Anna Sofia född 10 mars 1878 i Jonsbo, Malmbäck

Petersson Ahasverus Augustinius Alexius född 9 september 1880 i Kråxås, Långaryd

Petersson-Guldbrand Elin Christina Ingeborg född 12 december 1898 i Brunseryd, Malmbäck

Petersson-Guldbrand Frans August född 20 augusti 1868 i Södra Elmhult, Åkerhult, Malmbäck

Petersson-Guldbrand Frans Gunnar född 5 oktober 1904 i Brunseryd, Malmbäck

Petersson-Guldbrand Ruth Esther Elisabeth född 14 mars 1896 i Brunseryd, Malmbäck

Petersson-Sand Anders August född 18 september 1846 i Grenadiärtorp Nö.74 Källåsen, Holmåkra, Hylletofta

Pettersson August (ej identifierad)

Pettersson Jonas Frans född 24 september 1851 i Norra Ljunga

Pettersson Karl Erik Hilding (Erik i Påland) född 29 september 1897 i Erlandstorp, Malmbäck

Pettersson Ruth Beda född 19 september 1895 i Hudaryd, Malmbäck

Pålsson-Malm Johan Peter född 12 augusti 1853 i Nr.115 Långgjöl, Ronneby

Rommedahl Sven född 6 oktober 1869 i Rommenås, Malmbäck

Rostedt Agnes Linnéa född 19 november 1896 i Kristnarp, Bringetofta

Rostedt Elsa Sofia född 19 augusti 1901 i Kristnarp, Bringetofta

Ryd Anders Konrad född 14 januari 1902 i Broddarp soldattorp, Barkeryd

Ryd Elsa Signe Maria född 30 oktober 1899 i Broddarp soldattorp, Barkeryd

Ryd Ingrid Hedvig Karolina född 19 juni 1907 i Älgaryd, Malmbäck

Ryd Karl Gustaf Fritz född 30 augusti 1903 i Broddarp soldattorp, Barkeryd

Rydell Karl Gustaf Erik född 21 juni 1900 i Myrebo, Önna, Malmbäck

Rylander Hilda Charlotta född 28 april 1843 i Ros, Bringetofta

Samuelsson Helmer (ej identifierad)

Sandahl Eva Charlotta född 22 september 1878 i Nedre Lycke, Malmbäck

Sandahl Olga Kristina född 5 februari 1885 i Nedre Lycke, Malmbäck

Sandqvist Karl (ej identifierad)

Sjöström Agnes (ej identifierad)

Skoglund Carl Rickard född 29 februari 1880 i Berg, Malmbäck

Skogman Anna Amalia född 25 mars 1875 i Erlandstorp, Malmbäck

Skogman Ester Martina född 19 oktober 1890 i Erlandstorp, Malmbäck

Sparr Klas Johan Robert född 6 september 1880 i torp Bjurshult, Nordanskog, Hylletofta

Sundbäck Rut Margit född 19 september 1910 i Weehaven, New Jersey, USA

Svensdotter Mathilda Christina född 24 mars 1868 i Kansjö Södergård, Malmbäck

Svensson Alice Elina Johanna född 19 mars 1909 i Åkerhult, Malmbäck

Svensson Amanda Helena född 23 mars 1872 i Rösum, Malmbäck

Svensson Astrid Karola Gunborg född 18 april 1907 i Åkerhult, Malmbäck

Svensson Claes Edvard född 11 augusti 1875 i Rösum, Malmbäck

Svensson Enock (ej identifierad)

Svensson Hulda Linnéa född 25 januari 1894 i Tapplarp, Barkeryd

Svensson Johan Alfred född 25 november 1864 i Tokarp, Byarum

Svensson Karin (ej identifierad)

Svensson Karin Elsa Sally född 15 december 1894 i Hageryd, Malmbäck

Svensson Karin Elsa Sally född 15 december 1894 i Hageryd, Malmbäck

Svensson Lilly Teckla Sofia Isabella född 16 augusti 1903 i Strömsdal, Malmbäck

Svensson Runa Ingegerd Rosea född 10 juni 1913 i Åkerhult, Malmbäck

Svensson Selma Augusta Frideborg född 27 juni 1896 i Kansjö Södergård, Malmbäck

Säll Carl August född 7 maj 1877 i Gummestorp, Malmbäck

Säll Johan Abel född 28 augusti 1886 i Gummestorp, Malmbäck

Thelander Selma Theresia född 21 mars 1876 i Tubbarp, Hylletofta

Walfridsson Anders Edgard född 14 februari 1898 i Norrskogen, Klappa, Malmbäck

Walfridsson Anna Valborg född 20 oktober 1894 i Norrskogen, Klappa, Malmbäck

Wassberg Emil Amandus Leonard född 26 oktober 1890 i Halmstad

Wennerholm Axel Theodor född 31 mars 1881 i Hudaryd, Malmbäck

Wennerholm Axel Theodor född 31 mars 1881 i Hudaryd, Malmbäck

Wigell Astrid Ottilia född 5 oktober 1892 i Strömsdal, Önna, Malmbäck

Wigell Pehr Aron född 30 september 1857 i Kärrabo Qvarn, Almesåkra

Wigell Selma Viktoria född 12 januari 1883 i Strömsdal, Önna, Malmbäck

Åhman Ellen Amalia Dorothea född 17 november 1885 i Sidhem, Fagerhult, Malmbäck

Åhman Ernst Gustaf född 10 augusti 1881 i Sidhem, Fagerhult, Malmbäck